LOGOPEDIA

Drodzy rodzice,

W procesie prawidłowej wymowy głosek ważną rolę odgrywają sprawne narządy artykulacyjne do których zaliczamy: żuchwę, język, wargi, podniebienie miękkie oraz twarde, zęby i dziąsła.
Prosty zestaw  zabaw logopedycznych doskonalący  aparat mowy przesyłam w załączonym linku :

https://youtu.be/CD__yjrGZHg

Pozdrawiam Anna Sprenc

Zapraszam do zabawy

Bingo to prosta gra towarzyska. Nasza odmiana gry pozwala na utrwalenie wymowy głoski [sz]. Nazwy wszystkich ilustracji zawierają głoskę [sz] i nie zawierają innych głosek dentalizowanych i głoski [r]. Gra może być doskonałym urozmaiceniem grupowych zajęć logopedycznych. W skład zestawu wchodzi 10 plansz (każda z inną kombinacją ułożeń atrybutów) oraz plansza z elementami do wycięcia, które posłużą za karty do losowania. Karty z planszami rozdajemy pomiędzy uczniów (jeśli jest ich więcej niż 10, możemy poprosić, by połączyli się grupy po 2-3 osoby) następnie losujemy z wyciętych kart obrazkowych element i nazywamy ilustrację na nim przedstawioną. Uczniowie mają za zadanie zakryć/zakreślić wylosowany element na swojej planszy. Wygrywa ten, kto pierwszy wykreśli wszystkie elementy w pionie lub w poziomie.

bingo-gloska-sz

Drodzy rodzice

W załączaniu przesyłam ćwiczenia i polecenia do ćwiczeń utrwalających głoskę [sz]

Trochę teorii – kiedy wymawiamy głoskę [sz] czubek języka unosi się do wałka dziąsłowego, gdzie tworzy się szczelina. Zęby są zbliżone, wargi zaokrąglone oraz lekko wysunięte do przodu. Zbliżone do siebie siekacze oraz wysunięte do przodu wargi wzmacniają szmer, który powstaje przy przeciskaniu się powietrza przez szczelinę. Głoska wymawiana jest ze wszystkimi samogłoskami z wyjątkiem /i/. Występuje w nagłosie, śródgłosie i wygłosie słów. Podobnie wymawiane są pozostałe głoski szumiące: [ż], [cz], [dż]. Popatrz na obrazek i powtarzaj za rodzicem, Nazwij sam obrazek, Powtarzaj wyrażenia i zdania z ćwiczonymi już wyrazami.

 

GL_SZ

GŁOSKA_SZ

Powodzenia 🙂

WIERSZYKI UTRWALAJĄCE WYMOWĘ GŁOSKI [SZ]

„Szajka myszy” Szajka myszy na paluszkach

szuka groszku po garnuszkach.

W szafie kaszę pałaszuje i okruszków poszukuje.

Szymek przerwał myszkowanie.

Poszedł, kupił kota na nie. „Jedna myszka…” Jedna myszka, szara myszka, drugiej myszce białej, szykowała koszyk gruszek i chleba okruszek.

„Laleczka” Łóżko, kołdra poduszeczka, pod kołderką śpi laleczka. Szafa krzesło i stoliczek, to laleczki pokoiczek.

Ćwiczenia 06.04.2020r.

GŁOSKA [Ż] W ZAGADKACH (06.04.2020r)

Układ artykulacyjny głoski [Ż] jest identyczny, jak w przypadku głoski [Sz] Odgadnij zagadki, narysuj odpowiedz lub wskaż rysunki z rozwiązaniem.

„Choć posiada pancerz, wcale nie wojuje. Choć ma cztery nogi, wolno spaceruje.”

Z Afryki pochodzi, w zoo ją zobaczysz. Szyją sięga ponad drzewa i dachy drapaczy.”

„Bardzo lub drzemać w błocie, jeśli nie nadchodzi bociek.”

„Co jesienią z dębu spada? Co ze smakiem dzik zajada?

 

09.04.2020r. Obrazek do utrwalania głoski Ż

 

GŁOSKA_Z