Psycholog przedszkolny

Drodzy Rodzice

w tym trudnym/nowym dla nas okresie chciałam wam życzyć wszystkim cierpliwości, empatii oraz wyrozumiałości względem dzieci, ale i samych siebie. Została wam powierzona ogromna rola, bez wcześniejszego przygotowania, czasami bez odpowiedniego wsparcia, w dodatku do pogodzenia z waszą sytuacją domową. Jest to trudne!!
Dajcie sobie czas, dajcie sobie zrozumienie. Wszyscy jesteśmy w tym razem.
Niejednokrotnie ktoś przeleje na was swoje frustracje: a to zadań za dużo, a to w złym formacie, a to za krótki termin. Empatia, zrozumienie, ludzkie podejście zadziałają w tym czasie cuda. Bo przecież wy czynicie cuda nauczając dziś zdalnie swoje dzieci, godząc dom, obowiązki z pracą. Wasza rola i zaangażowanie jest ogromne i za to ogromny szacunek. Wszyscy  są wam wdzięczni i kibicują wam ogromnie.
Kształtowanie, edukowanie młodych ludzi to największa rola dzisiejszego społeczeństwa.

Znany psycholog, profesor Bogdan de Barbaro, powiedział w niedawno udzielonym Tygodnikowi Powszechnemu wywiadzie „Nie kwestionuje tego. Mówię jedynie, że możemy nadać temu wymiar apokaliptyczny i trafić w ślepą uliczkę bezradności, albo możemy wykorzystać mechanizmy przystosowawcze. Stosujemy się wtedy do zaleceń płynących z zewnątrz, a wewnętrznie przyjmujemy postawę co ja na to? Jakie moje zachowanie będzie optymalne? Jaki mam być dla siebie i innych? Jeśli będę od siebie wymagał świadomej refleksji, to dla mnie, dla mojego rozwoju, mogą wynikać z tego dobre rzeczy. Mówię to z niepokojem, bo ktoś może pomyśleć, że cieszę się z koronawirusa. To byłby nonsens. Chcę tylko powiedzieć, że do każdego nieszczęścia da się podchodzić destruktywnie albo w taki sposób, że zostaniemy jak najmniej uszkodzeni. A niekiedy kryzys przygotowuje do rozwoju.”

Jeżeli natrafiacie na trudności, potrzebujecie wsparcia, czy choćby życzliwej rozmowy zachęcam do kontaktu.
Bądźcie silni! Jesteście wielcy! – dyżury pełnię w poniedziałki i piątki od 8.00 do 12.00 e-mail  :  kraczynska1@st.swps.edu.pl , w e-mailu proszę wpisać swój numer telefonu na który oddzwonię. Pozdrawiam Kaja Buchowska